Schedule | The Aesthetic Show 2019 | List

The Aesthetic Show is part of the Informa Markets Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 8860726.


View, browse and sort the sessions by pass type, track and format. With this Schedule Builder, you can create your schedule in advance and access it during the show via export or with the Mobile App, once live. Sessions do fill up and seating is first come, first serve, so arrive early to sessions that you would like to attend.

In order to create your schedule, you must be registered for The Aesthetic Show 2019. If you need to register, please click here: The Aesthetic Show 2019 Registration Link

**There are additional fees to attend the Pre-Show and Special Focus courses. Adding any Pre-Show or Special Focus course sessions to your schedule does not confirm your registration in these courses. Please call +1 949 830 5409 to confirm your registration for any Pre-Show or Special Focus course.

* Program and schedule subject to change. Additional presentations and workshops are still being added so check back periodically.

Thursday | 9:00 am

Pre-Show: Advanced Injectable Training - Advanced Neurotoxin Techniques

Moderator: Robert Troell, M.D.

Speakers: Monica Bonakdar, M.D., J.D. McCoy, N.M.D., Shaun Patel, M.D., Lori Robertson, M.S.N.

Location: Margaux 2

Session Type: Pre-Show

Accreditation: CE

Pre-Show: Advanced Laser Techniques and Applications

Moderators: Michael Gold, M.D. (Gold Skin Care Center, Advanced Aesthetics Medical Spa, The Laser and Rejuvenation Center, and Tennessee Clinical Research Center), E. Victor Ross, M.D.

Speakers: James Newman, M.D., Robert Troell, M.D., Chad Deal, M.D., Tess Mauricio, M.D. (M Beauty by Dr. Tess), Patti Owens, R.N. (AsetheticMed Consulting International, LLC)

Session Type: Pre-Show

Pre-Show: Principles of Facial Injectables

Moderator: Nasir Mohammedi, M.D.

Speakers: Rich Castellano, M.D., Gideon Kwok, D.O., Hermine Warren, D.N.P., Craig Mezrow, M.D.

Session Type: Pre-Show

Accreditation: CE

Pre-Show: Regenerative Aesthetics Symposium

Moderators: Mark Berman, M.D., Gregory Chernoff, M.D.

Speakers: Ryan Welter, M.D., Ph.D. (Regeneris Medical), Nathan Bryan, Ph.D., Jason Emer, M.D., John Kahen, M.D., Gregory Laurence, M.D., Tess Mauricio, M.D. (M Beauty by Dr. Tess), Warren B. Seiler, III, M.D. (Seiler Skin), Farhan Taghizadeh, M.D., Allan Yang Wu, M.D. (Revive Health and Wellness Centers of Southern California)

Session Type: Pre-Show

Pre-Show: Sexual Health in Aesthetics

Moderators: Russell Bartels, M.D. (Laser Vaginal Rejuvenation Institute of Scottsdale), Kimberly Evans, M.D.

Speakers: Edward Zimmerman, M.D. (American Board of Laser Surgery), Carolyn DeLucia, M.D. (ViVa Rejuvenation Center), Sherry Thomas, M.D., Jason Emer, M.D., Judson Brandeis, M.D., Paul Perito, M.D., Warren Seiler, III, M.D. (Seiler Skin), Farhan Taghizadeh, M.D., Allan Yang Wu, M.D. (Revive Health and Wellness Centers of Southern California)

Session Type: Pre-Show

Pre-Show: The Certified Aesthetic Consultant Program

Moderators: Jay Shorr, B.A. (Shorr Solutions), Mara Shorr, B.S. (Shorr Solutions)

Speakers: Darren Seigel (Advice Media), Audrey Neff (Crystal Clear Digital Marketing), Tara Leifer (ReachLocal), April Linden (Crystal Clear Digital Marketing), Kristy Murrow (Mariposa Aesthetics and Laser Center), Kelly Smith (Projected Growth Consulting), Dori Soukup (InSPAration Management), Alex Thiersch (American Med Spa Association), Greg Washington (Patients Unlimited Marketing Consultants), Paula Di Marco Young, R.N. (Young Medical Spa)

Session Type: The Certified Aesthetic Consultant Program

Thursday | 2:00 pm

Pre-Show: Advanced Injectable Training - Advanced Dermal Filler Techniques

Moderator: Shino Bay Aguilera, D.O.

Speakers: Rand Rusher, R.N., Christian Subbio, M.D., Lori Robertson, M.S.N.

Location: Margaux 2

Session Type: Pre-Show

Accreditation: CE

Thursday | 6:00 pm

Paradigm | CME Symposium and Dinner Buffet: Advances in Regenerative Medicine: Best Practices to Enhance Results in Facial Rejuvenation

Speakers: Jason Emer, M.D., J.D. McCoy, N.M.D.

Location: Margaux 1

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Friday | 8:00 am

Breakfast in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Exhibit Hall Open

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Friday | 8:30 am

Welcome Keynote Address: Generational Aesthetics

Moderator: Andrew Ordon, M.D.

Panelists: Erez Dayan, M.D., Lara Devgan, M.D., Jason Emer, M.D., Lori Robertson, M.S.N., Leif Rogers, M.D.

Part 1 Keynote Speaker: Kimberly Lear (Inlay Insights)

Location: Latour 1/4, 2, 3

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Friday | 10:30 am

Break in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Friday | 10:45 am

From Concept to Reality: Three Secrets for Growing a Successful Practice

Speaker: Mark White (GAINSwave and Vitality Connect)

Session Type: Scientific Workshops

MINT PDO: The Next Generation in Nonsurgical Thread Lifting

Speaker: Jennifer Song, M.D., Ph.D.

Session Type: Scientific Workshops

Redefining Possibilities Beyond Beauty

Speakers: Carolyn DeLucia, M.D., Kimberly Evans, M.D.

Session Type: Scientific Workshops

The Many Faces of Fotona

Speaker: Doohi Lee, M.D.

Session Type: Scientific Workshops

Unique Uses of Microneedling

Moderator: Michael Gold, M.D. (Gold Skin Care Center, Advanced Aesthetics Medical Spa, The Laser and Rejuvenation Center, and Tennessee Clinical Research Center)

Speakers: Suneel Chilukuri, M.D., Garry Lee, M.D., J.D. McCoy, N.M.D., Steven Weiner, M.D.

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Friday | 12:00 pm

Lunch and Presentations in Exhibit Hall

Speaker: Michael Gold, M.D. (Gold Skin Care Center, Advanced Aesthetics Medical Spa, The Laser and Rejuvenation Center, and Tennessee Clinical Research Center)

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Friday | 1:15 pm

A Glimpse into the Future of Plastic Surgery

Moderator: Andrew Ordon, M.D.

Speakers: R. Brannon Claytor, M.D. (Main Line Health), Urmen Desai, M.D., Deepak Dugar, M.D., Charles Galanis, M.D., Joseph Niamtu, III, D.M.D., Leif Rogers, M.D., Tim Sayed, M.D.

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Advances in Regenerative Medicine for Facial Aesthetics

Speaker: Jason Emer, M.D.

Session Type: Scientific Workshops

Accreditation: CE

Energy-Based Aesthetic Treatments

Moderator: Dore J. Gilbert, M.D.

Speakers: E. Victor Ross, M.D., Craig Mezrow, M.D., Gregory Chernoff, M.D., Erez Dayan, M.D., Michael Gold, M.D. (Gold Skin Care Center, Advanced Aesthetics Medical Spa, The Laser and Rejuvenation Center, and Tennessee Clinical Research Center), Wendy Roberts, M.D., Christian Subbio, M.D.

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Keys to Locking Out Lawsuits, Medical License Protection and Tax Reduction

Speaker: Art McOmber

Session Type: Scientific Workshops

Accreditation: CE

The Ultimate Rejuvenation Procedure: Master the Combination for the Latest Non-Invasive Aesthetic Techniques

Speakers: Kian Karimi, M.D., Anil Rajani, M.D. (RajaniMD)

Session Type: Scientific Workshops

Friday | 3:00 pm

Break in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Friday | 3:45 pm

Concepts for Expanding Practice Profitability with Facial Injectables

Moderator: Craig Mezrow, M.D.

Speakers: Patrick Bitter, Jr., M.D., Monica Bonakdar, M.D., Rich Castellano, M.D., Alexa Nicholls Costa, N.P., Lori Robertson, M.S.N., Alexandra Rogers, N.P. (LexRx)

Location: Chambertin 1

Session Type: Special Focus Course: Advanced Facial Injectable Applications and Techniques

Accreditation: CE

Emerging Treatments & Technologies

Moderator: Tess Mauricio, M.D. (M Beauty by Dr. Tess)

Speakers: Ryan Welter, M.D., Ph.D. (Regeneris Medical), Brian Kinney, M.D., Arian Mowlavi, M.D., Shelly Friedman, D.O., John Kahen, M.D., Sachin Shridharani, M.D. (LUXURGERY)

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Patient Demographic Segmentation in Marketing

Moderators: Jay Shorr, B.A. (Shorr Solutions), Mara Shorr, B.S. (Shorr Solutions)

Speakers: Shino Bay Aguilera, D.O., Suneel Chilukuri, M.D., Jason Emer, M.D.

Location: Chambertin 2

Session Type: Special Focus Course: Advanced Techniques for Practice Success

The Right Treatment Mix - Sustaining Practice Growth for Today’s Evolving Patient

Speaker: James Mirabile, M.D. (Mirabile MD MedCosmetic)

Session Type: Scientific Workshops

The Use of Radiofrequency in Aesthetic Surgery: Bridging the Treatment Gap

Speaker: Erez Dayan, M.D.

Session Type: Scientific Workshops

Thermage and the Gen X Patient

Speaker: Michael Gold, M.D. (Gold Skin Care Center, Advanced Aesthetics Medical Spa, The Laser and Rejuvenation Center, and Tennessee Clinical Research Center)

Session Type: Scientific Workshops

Threads in 2019

Moderator: Anil Rajani, M.D. (RajaniMD)

Panelists: Suneel Chilukuri, M.D., Kian Karimi, M.D., Christian Subbio, M.D., Farhan Taghizadeh, M.D.

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Y LIFT – The Revolutionary Nonsurgical Closed Facelift

Speakers: Yan Trokel, M.D., Jason Pioli (Y LIFT)

Session Type: Scientific Workshops

Friday | 6:00 pm

Discovering Revolutionary Effective Aesthetics with MINT

Location: Alsace 2

Session Type: Networking and Social Events

INTRODUCING SoME™: PRP Based Skincare That’s All You

Location: Margaux 2

Session Type: Networking and Social Events

Muscles on the Catwalk

Location: Mouton 1/2

Session Type: Networking and Social Events

Saturday | 8:00 am

Breakfast in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Exhibit Hall Open

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Saturday | 8:30 am

Developments in Skincare Science

Moderator: Lara Devgan, M.D.

Speakers: Shino Bay Aguilera, D.O. (33301), Nikolay Turovets, Ph.D. (DefenAge/MediCell Technologies), Leslie Baumann, M.D., Vivian Bucay, M.D., Gregory Chernoff, M.D., Jennifer Pearlman, M.D., Carl Thornfeldt, M.D. (Episciences, Inc.)

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Emerging Concepts in Facial Injectables

Moderator: Robert Troell, M.D.

Speakers: Kian Karimi, M.D., J.D. McCoy, N.M.D., Jennifer Pearlman, M.D., Alexander Rivkin, M.D., Christian Subbio, M.D.

Location: Chambertin 1

Session Type: Special Focus Course: Advanced Facial Injectable Applications and Techniques

Accreditation: CE

Social Media Marketing

Moderators: Jay Shorr, B.A. (Shorr Solutions), Mara Shorr, B.S. (Shorr Solutions)

Speakers: Charles Galanis, M.D., Thomas Jeneby, M.D. (Plastic & Cosmetic Center of South Texas), Jonathan Kaplan, M.D., Humberto Palladino, M.D., Tim Sawyer (Crystal Clear Digital Marketing)

Location: Chambertin 2

Session Type: Special Focus Course: Advanced Techniques for Practice Success

The Regenerative Aesthetics Revolution

Moderator: Richard Goldfarb, M.D.

Speakers: Edward Zimmerman, M.D. (American Board of Laser Surgery), Ahmed Al-Qahtani, M.D., Mark Berman, M.D., Gregory Chernoff, M.D., Gregory Laurence, M.D. (Germantown Aesthetics), Tess Mauricio, M.D. (M Beauty by Dr. Tess), George Taylor, M.D. (Cellese Regenerative Therapeutics), Ryan Welter, M.D., Ph.D. (Regeneris Medical)

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Saturday | 10:30 am

Break in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Saturday | 11:00 am

MINT PDO Threadlifts: Protocols for the Face and Body

Speaker: Gerald Pierone, Jr., M.D.

Session Type: Scientific Workshops

Sexual Health in Aesthetics

Moderator: Edward Zimmerman, M.D. (American Board of Laser Surgery)

Speakers: Russell Bartels, M.D. (Laser Vaginal Rejuvenation Institute of Scottsdale), Kimberly Evans, M.D., Judson Brandeis, M.D.

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Taking Your Aesthetic Practice from Good to Great: Strategies from a Two-Time Inc. 500 Entrepreneur

Speaker: Tim Sawyer (Crystal Clear Digital Marketing)

Session Type: Scientific Workshops

The Changing World of Body Shaping

Session Type: Scientific Workshops

The Legal Structure of an Aesthetic Practice

Moderators: Jay Shorr, B.A. (Shorr Solutions), Nasir Mohammedi, M.D.

Speakers: Allyson Avila (Gordon & Rees), Alex Thiersch (American Med Spa Association), Michael Byrd (ByrdAdatto), David Mandell

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program

Saturday | 12:15 pm

Lunch in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Saturday | 1:45 pm

Advanced Body Shaping

Moderator: Suneel Chilukuri, M.D.

Speakers: Angelo Cuzalina, M.D. (American Academy of Cosmetic Surgery), Jason Emer, M.D., Kimball Lundahl, D.C. (Healthy Habits), Christine Petti, M.D., Christian Subbio, M.D., J.D. McCoy, N.M.D., Robert Troell, M.D.

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Practice Management and Growth Concepts

Moderators: Jay Shorr, B.A. (Shorr Solutions), Mara Shorr, B.S. (Shorr Solutions)

Speakers: Scott Martin, Chad Erickson (Advice Media), April Linden (Crystal Clear Digital Marketing), Kelly Smith (Projected Growth Consulting), Paula Di Marco Young, R.N. (Young Medical Spa)

Location: Chambertin 2

Session Type: Special Focus Course: Advanced Techniques for Practice Success

Systematic Approaches to Patient Treatments

Moderator: J.D. McCoy, N.M.D.

Speakers: George Baxter-Holder, D.N.P., Cameron Chesnut, M.D., Jennifer Pearlman, M.D., Rebecca Small, M.D.

Location: Chambertin 1

Session Type: Special Focus Course: Advanced Facial Injectable Applications and Techniques

Accreditation: CE

The Evolution of Facelifting

Moderator: Erez Dayan, M.D.

Speakers: Cameron Chesnut, M.D., Chad Deal, M.D. (Cleveland Clinic), Deepak Dugar, M.D., Doohi Lee, M.D., Anil Rajani, M.D. (RajaniMD), Yan Trokel, M.D., Steven Weiner, M.D.

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Saturday | 3:45 pm

Break in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Saturday | 4:15 pm

Correcting Botched Cases and Complications

Moderator: Christine Petti, M.D.

Speakers: Gregory Chernoff, M.D., Lori Robertson, M.S.N., Matthew Schulman, M.D., Spero Theodorou, M.D. (MEETH)

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program

Evolving from Body Contouring to Body Sculpting

Speakers: Suneel Chilukuri, M.D., Edward Zimmerman, M.D. (American Board of Laser Surgery)

Session Type: Scientific Workshops

Integrative Aesthetics - The Emergence of Bespoke Treatments

Moderator: Jennifer Pearlman, M.D.

Speakers: Andre Berger, M.D., Erez Dayan, M.D., Farhan Taghizadeh, M.D., Spero Theodorou, M.D. (MEETH)

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

MINT PDO: Social Media Your Threadlift

Speaker: Scott Callahan, P.A. (Dolce Vida Medical Spa)

Session Type: Scientific Workshops

Skin of Color and Comprehensive Rejuvenation: New Possibilities with Technology that Works

Speakers: Jason Emer, M.D., Wendy Roberts, M.D.

Session Type: Scientific Workshops

Saturday | 5:30 pm

Aesthetic Show Meet and Greet Mixer with Andrew Ordon, M.D. and Sponsor Cocktail Receptions

Moderator: Andrew Ordon, M.D.

Location: Various

Session Type: Networking and Social Events

Sunday | 8:30 am

Breakfast in Exhibit Hall

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Exhibit Hall Open

Location: Lafite Ballroom

Session Type: Exhibit Hall Activities

Sunday | 9:00 am

Advanced Injectable Applications and Techniques

Moderator: Edward Zimmerman, M.D. (American Board of Laser Surgery)

Speakers: Justin Harper, M.D., George Baxter-Holder, D.N.P., Rich Castellano, M.D., Alexa Nicholls Costa, N.P., Garry Lee, M.D., Lori Robertson, M.S.N., Alexandra Rogers, N.P. (LexRx), Christian Subbio, M.D., Robert Troell, M.D.

Location: Latour 3

Session Type: Main Program

Accreditation: CE

Practice Management & Marketing

Moderators: Jay Shorr, B.A. (Shorr Solutions), Mara Shorr, B.S. (Shorr Solutions)

Panelists: Kelly Smith (Projected Growth Consulting), Rich Castellano, M.D., Humberto Palladino, M.D., Tim Sawyer (Crystal Clear Digital Marketing), Samuel Peek (Incredible Marketing)

Speakers: Kareem Assassa (Pursue Solutions), Alex Eshaghian, M.D., Ph.D., Jonathan Kaplan, M.D., Tara Leifer (ReachLocal), Ferdinand Mayer (FotoFinder Systems, Inc.), Dori Soukup (InSPAration Management)

Location: Latour 1/4

Session Type: Main Program